Je Vaším koníčkem " živá " historie ?               Jste fanda historického šermu ?               Jak a čím se dříve bojovalo ?               Chcete šermovat a nemáte čím ?               Líbí se Vám staré zbraně ?               Něco o historických mincích a mincovnictví ?               Chcete se zapojit do diskuse na tato témata ?               ************PAK JSTE NA SPRÁVNÉ ADRESE !*************              

Pro historický šerm

Samozřejmě naše základní zaměření je na zákazníky z široké skupiny zájemců o historický šerm, jimž zajišťujeme výrobky v maximální kvalitě a s vlastnostmi a parametry přizpůsobenými jejich požadavkům a způsobu použití.Dříve nebyl problém definovat způsob a účel použití chladných zbraní – šlo o ostré čepele s jediným účelem zranit či zabít protivníka, eventuálně nacvičit tyto bojové akce za relativně bezpečných podmínek (i když se jistě na nějaký ten šrám nehledělo).

Dnes definice způsobu použití a účelu replik zbraní není zdaleka tak jednoduchá a jednoznačná. Pokud zákazník nemá v úmyslu zamordovat bližního svého (a já doufám, že takových zákazníků je a bude minimum, lépe řečeno že nebudou žádní), je třeba vyrobit zbraně v principu i detailech odlišné od historických originálů. Snad jen specializované výrobky pro demonstraci seku či bodu na různých materiálech či určené k historickým experimentům mohou detailně kopírovat své historické předlohy.

Drtivá většina výrobků je určena pro relativně bezpečné použití v kontaktním šermu. Zde je jádro pudla – existuje velké množství skupin, společností, asociací, kodexů a škol, které mají svůj vlastní názor a zásady pro provozování šermu. Od masových rekonstrukcí bitev a bojů, přes turnaje a souboje sportovního charakteru za daných bezpečnostních pravidel a pomůcek, až po profesionální kaskadérské či divadelní vystoupení v interiérech, exteriérech, pěšmo či na koních.

Není mým úkolem a ani zájmem vést polemiku, které z těchto pojetí je správné, či lepší než to druhé. Všechna mají svou logiku, své horlivé zastánce i nepřátele. Myslím, že všechna tato pojetí mají právo na existenci a je jen na konkrétním člověku, čemu dá přednost.Mým úkolem je naopak vyrobit každému zájemci zbraň (repliku, rekvizitu, sportovní náčiní…) které bude maximálně vyhovovat jeho stylu. Samozřejmě první zásadou je vždy maximální bezpečnost při použití. Dále pak trvanlivost, odolnost, historická věrnost co se týče vzhledu a „bojových“ parametrů, a v neposlední řadě i určitá estetičnost a vzhled výrobku.

Je jasné, že výsledek bude vždy kompromisem a vhodný typ a provedení mohu doporučit po seznámení se s zákazníkovými požadavky.


Přístupů: # © 2009 Fabri Armorum