Je Vaším koníčkem " živá " historie ?               Jste fanda historického šermu ?               Jak a čím se dříve bojovalo ?               Chcete šermovat a nemáte čím ?               Líbí se Vám staré zbraně ?               Něco o historických mincích a mincovnictví ?               Chcete se zapojit do diskuse na tato témata ?               ************PAK JSTE NA SPRÁVNÉ ADRESE !*************              

Technické informace

Jak bylo již jinde uvedeno, nesnažíme se do detailu reprodukovat historické originály. S tím souvisí i použití moderních materiálů a technologií při výrobě. Bohužel nelze (a málokterý neodborník si to uvědomí) používat moderní ocel a zpracovávat ji tradičním historickým způsobem . Přesněji – technicky to lze, ale kvalita a parametry výrobku budou vždy horší než při postupu doporučeném železárnou, dodávající materiál.

Při výrobě je použit postup tváření za tepla (kování, válcování), hrubé broušení, tepelné zpracován (tomu je věnována obzvláštní péče), konečné broušení a povrchová úprava.

Pro čepele je použita ocel 14260 dle ČSN (54SiCr6 dle evropských norem). Tento materiál se v průmyslu využívá na vysoce rázově namáhané pružiny – železniční vozidla, ventilové pružiny spalovacích motorů. Při tvrdosti cca 50 HRC (Rockwell) je zaručena dobrá odolnost proti úderům a současně vysoká a dlouhodobá vrubová houževnatost, tedy minimální riziko lomu. Současně nehrozí odletování malých odštěpků (což je velmi nebezpečné pro okolí).

Na ostatní části zbraní je použita běžná konstrukční ocel, případně barevné kovy. Z nekovových materiálů používáme tvrdé dřevo, kůži, textil a na detaily i syntetické materiály. Pro výrobky s vysokou historickou věrností je používána též kost, rohovina, paroh či další nerostné , rostlinné či živočišné materiály.

Typická konstrukce našich mečůDetailní průřez jílcemPřístupů: # © 2009 Fabri Armorum